EUt+ Εβδομάδα Λεμεσού στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου 10- 14 Οκτωβρίου 2022

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), μέσα από την «Εβδομάδα της Λεμεσού», είχε τη μεγάλη ευκαιρία για ένα διάλογο ανοικτό προς την Ευρώπη που επέτρεψε τη διάχυση ιδεών, συζητήσεων, επιμόρφωσης και αλληλοκατάρτισης αλλά και συμφωνιών, φιλοξενώντας 100 περίπου εκπροσώπους από τα 7 πανεπιστήμια εταίρους της συμμαχίας EUt+.

Η φιλοξενία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των μηνιαίων συναντήσεων μεταξύ των 8 εταίρων του EUt+, την περασμένη βδομάδα 10-14 Οκτωβρίου με σκοπό την τελική δόμηση ενός Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου που στοχεύει να μεταμορφώσει ριζικά την ποιότητα, τις επιδόσεις και την αποτελεσματικότητα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην τεχνολογία.

Φιλοδοξία της Εβδομάδας Λεμεσού ήταν να δημιουργήσει γόνιμους δεσμούς και ισχυρές σχέσεις μεταξύ των πανεπιστημίων με την κοινωνία και τη βιομηχανία. Αυτή η εβδομάδα εργασίας στη Λεμεσό ήταν μια επίσης ευκαιρία να γνωρίσουμε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και τη Λεμεσό στα άλλα επτά πανεπιστήμια εταίρους- μέλη της συμμαχίας του EUt+: το Hochschule του Darmstadt (Γερμανία), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Σόφιας (Βουλγαρία), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Troye (Γαλλία) , το Πολυτεχνείο της Καρθαγένης (Ισπανία), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Δουβλίνου (Ιρλανδία), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Ρίγας (Λετονία) και το Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Κλουζ-Ναπόκα (Ρουμανία).

Αρκετές ήταν οι δράσεις, οι συμφωνίες που συνέβαλαν στην επιτυχία της Εβδομάδας Λεμεσού, όπου συμμετείχαν πέραν των φιλοξενουμένων, φοιτητές, ερευνητές και ακαδημαϊκό αλλά και διοικητικό προσωπικό του ΤΕΠΑΚ.

Κατά την EUt+ Εβδομάδα Λεμεσού υπογράφηκε, από τον Δήμαρχο Λεμεσού, κ. Νίκο Νικολαΐδη και τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, Πρωτόκολλο Συνεργασίας για την ενδυνάμωση των συνεργειών μεταξύ των δύο φορέων στα πλαίσια της επιλογής της πόλης μας ως μία από τις 100 πόλεις της ΕΕ που θα συμμετάσχουν στην ευρωπαϊκή αποστολή EU Mission Cities, με στόχο να γίνουν κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις έως το 2030.

Μια συνεργασία που αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα καθώς η πόλη της Λεμεσού αποκτά ταυτόχρονη πρόσβαση μέσω της εμπλοκής του ΤΕΠΑΚ στη συμμαχία του Eut+ και με άλλα επτά τεχνολογικά πανεπιστήμια από όλη την Ευρώπη.

Περαιτέρω, κατά την εκδήλωση «Συμπεριληπτικό μέλλον για όλ@» υπεγράφη, παρουσία της Επίτροπου Ισότητας, κα. Ιωσηφίνας Αντωνίου, το σχέδιο ισότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου 2022-2024 από τον Πρύτανη, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη και τον Πρόεδρο του συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, Δρ Χρίστο Χωματά.

Παράλληλα, πολλά ενδιαφέροντα σεμινάρια και εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της «Εβδομάδας Λεμεσού» στην πανεπιστημιούπολη με επίκεντρο την αλληλεπίδραση, τη συμμετοχή και την εκπαίδευση των φοιτητών σχετικά με το EUt+ αλλά και τη συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας της πόλης. Κύρια εκδήλωση ήταν η έκθεση σπουδών όπου εκπρόσωποι των 8 πανεπιστημίων  βρίσκονταν στα αντίστοιχα περίπτερα στην πανεπιστημιούπολη του ΤΕΠΑΚ για να λύσουν όλες τις απορίες των φοιτητών για τις σπουδές μέσω του EUt+ ανά την Ευρώπη.

Η επόμενη συνάντηση των 8 πανεπιστημίων εταιρών του EUt+ προγραμματίζεται περί τα τέλη Νοεμβρίου στο Darmstadt της Γερμανίας.

Γραφείο επικοινωνίας EUt+

Email: maria.d.charalambous@cut.ac.cy