Πρωτόκολλο Συνεργασίας μεταξύ ΤΕΠΑΚ και AEI AUDIOVISUAL FORUM

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Μη Κερδοσκοπικός Πολιτιστικός Οργανισμός ΑΕΙ Audiovisual Forum υπέγραψαν, στις 18 Ιουλίου 2024, Πρωτόκολλο Συνεργασίας.

Η τελετή υπογραφής πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Συγκλήτου, στο Κτήριο Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό και εκ μέρους των δύο πλευρών υπόγραψαν ο Πρύτανης Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και ο ιδρυτής και Διευθυντής του ΑΕΙ Audiovisual Forum, σκηνοθέτης Σταύρος Παπαγεωργίου. Παρέστησαν, επίσης, μεταξύ άλλων, η Δρ Ντία Ευαγόρου, Λειτουργός του Πανεπιστημίου στην Υπηρεσία Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης, ο Επίκ. Καθηγητής Γιάννης Χρηστίδης, Πρόεδρος του Τμήματος Καλών Τεχνών και ο Υπεύθυνος Επικοινωνίας του ΑΕΙ Audiovisual Forum, Γιώργος Κωνσταντίνου.

Το Πρωτόκολλο Συνεργασίας αφορά κυρίως καλλιτεχνικές δράσεις και περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τη διοργάνωση του AEI Film Festival 2024, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία, από τις 26 Οκτωβρίου 2024 μέχρι τις 3 Νοεμβρίου 2024 και για πρώτη φορά, σε χρόνο που θα ανακοινωθεί σύντομα, στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό. Περιλαμβάνει, επίσης, τη δημιουργία από φοιτητές/τήτριες της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΠΑΚ του εισαγωγικού βίντεο για το φετινό Έβδομο AEI Film Festival καθώς και παρουσίαση Masterclass στο Festival από τον καθηγητή Animation του ΤΕΠΑΚ, Χαράλαμπο Μαργαρίτη, με θέμα “Το Animation στο Ντοκιμαντέρ”.

Τόσο ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ όσο και ο Διευθυντής του AEI Audiovisual Forum εξέφρασαν σε χαιρετισμούς τους στην τελετή, την πρόθεση όπως με την εξέλιξή της, αυτή η συνεργασία  ενισχύεται προσφέροντας  πολιτιστικές δράσεις και συνέργειες που θα συμβάλουν τόσο στην εκπαίδευση, ειδικά στον κινηματογραφικό γραμματισμό και διάδοση του ντοκιμαντέρ όσο και στη γενικότερη κοινωνική καλλιτεχνική καλλιέργεια των κατοίκων της Κύπρου.

Ο Μη Κερδοσκοπικός Πολιτιστικός Οργανισμός ΑΕΙ AUDIOVISUAL FORUM (www.aei-filmfestival.org) ιδρύθηκε το 2019 από τον σκηνοθέτη/παραγωγό ντοκιμαντέρ Σταύρο Παπαγεωργίου. Κύριος σκοπός του είναι η διοργάνωση πολιτιστικών και επιστημονικών εκδηλώσεων, όπως το AEI Film Festival (Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικού, Εθνογραφικού και Ιστορικού Ντοκιμαντέρ Κύπρου) και η εκπαιδευτική δράση «ΣΥΝeΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» για μαθητές και φοιτητές.

Recent articles

Πρωτόκολλο Συνεργασίας μεταξύ ΤΕΠΑΚ και AEI AUDIOVISUAL FORUM

ΤΕΠΑΚ: Η Κύπρος συμμετέχει, για πρώτη φορά, στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα 2024, στο Χονγκ Κονγκ

Στην Κύπρο, για πρώτη φορά, το 21ο Πανελλήνιο Φυτοπαθολογικό Συνέδριο