Το ΤΕΠΑΚ βάζει την Κύπρο στον παγκόσμιο χάρτη οικονομικής Αριστείας: Τρία Χάλκινα Μετάλλια στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα και Σημαντικές Προοπτικές για την Χρηματοοικονομική Παιδεία

Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια, το Τμήμα Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής και Διοικητικής Επιστήμης (ΧρηΛοΔΕ) της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ανακοινώνει μια εξαιρετική επιτυχία για τη χώρα μας στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα 2024.

Η διοργάνωση, που έλαβε χώρα από τις 22 έως τις 31 Ιουλίου 2024 στο Χονγκ Κονγκ, σηματοδότησε την πρώτη συμμετοχή της Κύπρου σε αυτήν τη σπουδαία διεθνή διοργάνωση με θέμα το χρηματοοικονομικό αλφαβητισμό.

Η επιλογή της κυπριακής αποστολής πραγματοποιήθηκε μέσω τοπικού διαγωνισμού που οργανώθηκε από το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ, υπό την καθοδήγηση του Δρα Παναγιώτη Χ. Ανδρέου, Αναπληρωτή Καθηγητή Χρηματοοικονομικής. Αυτή η πρωτοβουλία αποτελεί μία από τις πιο σημαντικές δράσεις του Τμήματος από το 2016, όταν το ΤΕΠΑΚ αναγνώρισε την ανάγκη για ενίσχυση του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού στη χώρα μας.

Η κυπριακή αποστολή ανέδειξε την αριστεία της, αποσπώντας τρία (3) χάλκινα μετάλλια ανάμεσα σε 267 συμμετέχοντες από 50 χώρες, ενισχύοντας τη διεθνή φήμη της Κύπρου.

Οι πέντε μαθητές που εκπροσώπησαν την Κύπρο στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα, κατατάχθηκαν ως εξής (αλφαβητικά):

- Νιλ Λαστσάνκα από το IMS Private School (χάλκινο μετάλλιο)

- Ανδρέας Παναγιώτου από το Λύκειο Κύκκου Πάφου (χάλκινο μετάλλιο)

- Εκατερίνα Μιχαήλοβα από το IMS Private School (χάλκινο μετάλλιο)

- Χρυσόστομος Παπαμιλτιάδους από το Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου

- Νικηφόρος Κατσούρας από το Λύκειο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ Δασούπολης

Η εμπειρία της κυπριακής αποστολής ξεπέρασε τις διαγωνιστικές δραστηριότητες. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε πολιτιστικές εκδηλώσεις, να εξερευνήσουν τα αξιοθέατα του Χονγκ Κονγκ και να γνωρίσουν νέες κουλτούρες. Αυτή ανεπανάληπτη εμπειρία τους προσέφερε πολύτιμη γνώση και προσωπική ανάπτυξη, ενισχύοντας τις δεξιότητές τους σε θέματα χρηματοοικονομικών, οικονομικών, επιχειρηματικότητας και σημαντικά εφόδια για τη μελλοντική τους ανάπτυξη.

Όπως επισημαίνει ο Δρ. Παναγιώτης Χ. Ανδρέου, «Η συμμετοχή μας στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα αναδεικνύει την κρίσιμη σημασία της χρηματοοικονομικής παιδείας στη χώρα μας και ενισχύει τον χρηματοοικονομικό αλφαβητισμό για τους νέους μας». Ο Δρ. Ανδρέου προσθέτει ότι «Το ΤΕΠΑΚ έχει θέσει την ενίσχυση του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού στο επίκεντρο των δράσεών του, πρωτοστατώντας στην ανάδειξη της ανάγκης για συστηματική προώθηση της χρηματοοικονομικής παιδείας». Από το 2016, το ΤΕΠΑΚ έχει εκπονήσει σειρά από σημαντικές επιστημονικές μελέτες και έχει υλοποιήσει πρωτοβουλίες που συνέβαλαν ουσιαστικά στην προσπάθεια για την εισαγωγή του παρεμβατικού μαθήματος χρηματοοικονομικής παιδείας στη Γ΄ τάξη Γυμνασίου, το οποίο πρόσφατα εγκρίθηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο και θα ξεκινήσει να προσφέρεται από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Η συμμετοχή μας σε κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις, όπως η Οικονομική Ολυμπιάδα, προσφέρει τη δυναμική για να επιφέρει καταλυτικές αλλαγές, ιδιαίτερα για τους μαθητές Λυκείου, οι οποίοι, σύμφωνα με μελέτη του ΤΕΠΑΚ σε συνεργασία με τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου, εμφανίζουν σημαντική υστέρηση στον τομέα αυτό.

Το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ εκφράζει θερμές ευχαριστίες στην Τράπεζα Κύπρου και το Yianis Christodoulou Foundation, οι οποίοι υπήρξαν οι κύριοι χορηγοί της αποστολής στο Χονγκ Κονγκ, καθώς και στους υπόλοιπους οργανισμούς, Ελληνική Τράπεζα, Deloitte και Leptos Group, για τη σημαντική τους συνεισφορά. Επίσης, ευχαριστούμε θερμά την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου, την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς Κύπρου, το Financial Wellbeing Institute και τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου για την υποστήριξή τους στην όλη διοργάνωση του διαγωνισμού.

Το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ και η Οργανωτική Επιτροπή εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες σε όλα τα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κύπρου για τη συμβολή τους στην ενημέρωση των μαθητών/τριών, καθώς και στους γονείς, τους κηδεμόνες και τους καθηγητές για την αφοσίωση και τη στήριξή τους στο θεσμό αυτό. Η φετινή επιτυχία μας γεμίζει αισιοδοξία και ενθουσιασμό. Προσβλέπουμε σε ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή των σχολείων και των μαθητών την επόμενη χρονιά, προκειμένου να συνεχίσουμε μαζί αυτήν την πορεία προς την αριστεία.

Το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ δεσμεύεται να συνεχίσει την προώθηση του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού και της εκπαίδευσης των νέων, διαμορφώνοντας τους ηγέτες του αύριο. Η συμμετοχή στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα είναι μόνο η αρχή για πολλές ακόμη επιτυχίες στο μέλλον!