ΤΕΠΑΚ/Τμήμα Καλών Τεχνών: Δημιουργία καλλιτεχνικής πλατφόρμας Βιώσιμης και Κυκλικής Οικονομίας SuCiE

Το τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ανακοινώνει την δημιουργία της νέας καλλιτεχνικής πλατφόρμας Βιώσιμης και Κυκλικής Οικονομίας SuCiE στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος EMPACTEmpathy and Sustainability: The Art of Thinking like a Mountain”, συγχρηματοδοτούμενο από το Creative Europe Programme  της Ευρωπαικής Ένωσης (Grant Agreement No: 101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP-2), με συντονιστές τους επίκουρους καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννη Χρηστίδη.

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία σύνδεσης της βιωσιμότητας με τις τέχνες που υλοποιείται από το ΤΕΠΑΚ, σε συνεργασία με τους εταίρους οργανισμούς και φορείς του προγράμματος EMPACT από την Ισπανία (Espacio Rojo), την Βουλγαρία (NATFA), την Ιταλία (Fondazione Lamberto Puggelli και NAHR), την Σλοβενία (UGM) και την Ελλάδα ( Μουσείο Βορρέ) .

Συγκεκριμένα, με σκοπό την προώθηση και την ενίσχυση του πλαισίου της βιώσιμης καλλιτεχνικής παραγωγής και της κυκλικής οικονομίας, δημιουργήθηκε μια ολοκληρωμένη διαδικτυακή πλατφόρμα που περιλαμβάνει όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Αυτή η πλατφόρμα θα λειτουργεί ως κεντρικός κόμβος, όπου καλλιτέχνες και εταιρείες θα μπορούν να συνδέονται, να μοιράζονται και να ανταλλάσσουν απόβλητα, πλεονάζοντα ή μη χρησιμοποιούμενα υλικά. Μέσω αυτής της πρωτοβουλίας, οι πόροι αυτοί μπορούν να αποκτούν νέα ζωή στα χέρια άλλων καλλιτεχνών, προωθώντας την επαναχρησιμοποίηση και μειώνοντας τα απόβλητα. Τα υλικά μπορούν να προσφέρονται είτε δωρεάν είτε με ελάχιστο κόστος, ενθαρρύνοντας έτσι μια πιο βιώσιμη προσέγγιση στην καλλιτεχνική παραγωγή και τη διαχείριση των πόρων.

Καλλιτέχνες αλλά και φορείς και οργανισμοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε αυτό το εγχείρημα μπορούν να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του EMPACT https://www.empact-project.org/ και να μάθουν περισσότερες πληροφορίες. Η πλατφόρμα SuCiE είναι διαθέσιμη στο ακόλουθο link: https://sucie.app/ .

Το επόμενο διάστημα, η πλατφόρμα Sucie θα παρουσιαστεί σε δημοσιογραφική διάσκεψη, στην οποία θα κληθούν φορείς του πολιτισμού και του επιχειρείν.

Disclaimer

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

ENDS

NOTE TO EDITORS

For more information about the project EMPACT, please contact:

Danae Ioannou

EMPACT Project Manager