Εκπαιδευτικό ταξίδι φοιτητών του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του ΤΕΠΑΚ στην Πολωνία.

Πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στο πλαίσιο του μαθήματος Μεταποικιοκρατική Επικοινωνία (ΕΣΔ 371), εκπαιδευτικό ταξίδι προπτυχιακών φοιτητών  του Τμήματος ΕΣΔ στην πόλη της Κρακοβίας.

Στόχος του ταξιδιού, ήταν η αποτίμηση φόρου τιμής των θυμάτων του Ολοκαυτώματος,  στο στρατόπεδο συγκέντρωσης και εξόντωσης του Άουσβιτς. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν από κοντά τις πραγματικές συνθήκες που επικρατούσαν στο γερμανικό Ναζιστικό στρατόπεδο το οποίο αποτελεί παγκόσμιο σύμβολο του ολοκαυτώματος της γενοκτονίας και του τρόμου. Μετά την επίσκεψη στο Μουσείο και στον Τόπο Μνήμης του Άουσβιτς Ι που ιδρύθηκε το 1947 οι φοιτητές επισκέφτηκαν το Άουσβιτς ΙΙ – Μπίρκεναου, το οποίο αποτελούσε το μεγαλύτερο κέντρο υποδοχής, διαλογής και μετέπειτα εξόντωσης των συλληφθέντων - κρατουμένων.

Τις επόμενες ημέρες, οι φοιτητές επισκέφθηκαν το ιστορικό Jagiellonia University που βρίσκεται στην πόλη της Κρακοβίας και που ιδρύθηκε το 1364 από τον Πολωνό βασιλιά Casimir the Great. Εκεί τους υποδέχτηκε ο ακαδημαϊκός Dr. Krzysztof Hilman όπου τους παρουσίασε την ιστορία του Πανεπιστημίου αλλά και της πόλης αντίστοιχα.

Επικεφαλής της οκταμελούς  αποστολής ήταν το Μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου Δρ. Ευριπίδης  Αντωνιάδης.