Libraries in a new era: challenges and opportunities

1ο Erasmus Staff Week βιβλιοθηκών στην Κύπρο

H Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου φιλοξενεί το 1ο Erasmus Staff Week βιβλιοθηκών στην Κύπρο, από τις 13 έως 17 Ιουνίου 2016, με στόχο την ανάπτυξη συνεργασιών αλλά και την ανταλλαγή καλών πρακτικών που αφορούν τις ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες.

Στου χώρους του πανεπιστημίου θα φιλοξενήσει προσωπικό από πανεπιστήμια και δημοτικές βιβλιοθήκες της Ευρώπης, συγκεκριμένα 20 βιβλιοθηκονόμοι από πανεπιστήμια της Ισπανίας (Universitat Politènica de València, Universidad Pontificia de Salamanca, της Λιθουανίας (Lithuanian University of Health Sciences, Kauno kolegija (University of Applied Sciences in Kaunas), Lithuanian Sports University), της Ελβετίας (University of Applied Sciences HTW Chur, University of Teacher Education Zug), της Τσεχίας (Masaryk University, University of West Bohemia, Charles University), της Πολωνίας (Gdansk Management Collage), του Βελγίου (Thomas More Mechelen-Antwerp University College), της Εσθονίας (Estonian University of Life Sciences), της Ρουμανίας (A. E. BACONSKY, CALIMANESTI), της Ιταλίας (UNIVERSITA’ DI FERRARA), της Αγγλίας (University of Reading), της Ελλάδας (Aristotle University of Thessaloniki) και της Πορτογαλίας (Lisbon School of Economics & Management, Biblioteca Lúcio Craveiro da Silva ).

Μέσα από ένα πλούσιο πρόγραμμα η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου θα παρουσιάσει τον κύκλο εργασιών και τις δράσεις της, οι οποίες προκύπτουν από τους στρατηγικούς στόχους του πανεπιστημίου. Επίσης, οι εκπρόσωποι των φιλοξενουμένων Ιδρυμάτων θα παρουσιάσουν τις δικές τους δραστηριότητες και θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και την πόλη της Λεμεσού.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης Librarians Erasmus Staff Week