Έκθεση με έργα φοιτητών του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών σε αφιέρωμα στον Αργεντινό συγγραφέα Χόρχε Λουίς Μπόρχες

Την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018 διοργανώθηκε από τον Οργανισμό «Βιβλιοτρόπιο» αφιέρωμα στον Αργεντινό συγγραφέα Χόρχε Λουίς Μπόρχες, στο χώρο του Παλιού Ξυδάδικου στη Λεμεσό.

Η πρόσκληση από τον οργανισμό Βιβλιοτρόπιο για τη συνεισφορά του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών στη διοργάνωση αυτή, ήταν μια σπουδαία ευκαιρία για τους φοιτητές μας να γνωρίσουν το έργο του Μπόρχες, να μελετήσουν και να αναλύσουν συγκεκριμένες πτυχές του, να εμπνευστούν και να οπτικοποιήσουν ιδέες, στοχασμούς και συναισθήματα.

Οι πρωτοετείς φοιτητές, στα πλαίσια του μαθήματος Θεωρία και Μεθοδολογία Σχεδιασμού, με διδάσκουσα την Εύα Κοραή, άντλησαν εικόνες και σκέψεις για περαιτέρω διερεύνηση από τα ποιήματα που τους δόθηκαν. Στη συνέχεια επέλεξαν τις ιδέες που ένιωθαν πως μπορούσαν να αποδώσουν καλύτερα και προχώρησαν στην απεικόνισή τους. Μεγάλη σημασία δόθηκε στη μοναδική προσωπική ερμηνεία και έκφραση των φοιτητών και των φοιτητριών μέσα από ατομική καθοδήγηση για την παραγωγή ποικίλων ιδεών με στόχο την υλοποίηση μιας “τελικής” εικόνας. Οι πρωτοετείς φοιτητές, ανέπτυξαν τις ιδέες τους μέσα από πειραματισμούς, φωτογραφίες και εφαρμογές τεχνικών χωρίς τη βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή και παρουσίασαν δέκα επιλεγμένα έργα από το μάθημα.

Αντίστοιχα, στο μάθημα Εφαρμογές εικονογράφησης του τρίτου έτους σπουδών, με διδάσκουσα την Ασπασία Παπαδήμα, αναγνώστηκαν, συζητήθηκαν και αναλύθηκαν επιλεγμένα πεζά και ποιήματα με σκοπό τη δημιουργία τριών διαδοχικών εικόνων για την οπτικοποίηση κάθε κειμένου. Η διανομή των κειμένων έγινε σε κλίμα συνεργασίας από τα ίδια τα παιδιά, όχι μόνο επιλέγοντας για τον εαυτό τους αλλά αναθέτοντας μεταξύ τουςτα κείμενα εκείνα που θεώρησαν ότι θα ταίριαζαν ή θα μπορούσαν να αποδοθούν καλύτερα από κάποιους συναδέλφους τους. Η δημιουργική διαδικασία που ακολουθήθηκε κατά τη διανομή των κειμένων, τη μελέτη και την ολοκλήρωση των έργων τους αποδεικνύει την ουσιαστική, συνειδητή  εμπλοκή τους στο εγχείρημα και την ενθουσιώδη προσπάθειά τους να κατανοήσουν και να αποδώσουν οπτικά με σαφήνεια, καλαισθησία και σεβασμό, το έργο του Μπόρχες.

Το αποτέλεσμα αποκαλύπτει μια ποικιλία τεχνικών και σχεδιαστικών προσεγγίσεων και αντικατοπτρίζει την προσωπικότητα, τη δημιουργικότητα και τη σχεδιαστική ευφυία των δεκατριών δημιουργών τους.

Η σύμπραξη και η εμπλοκή του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών σε αυτό το αφιέρωμα σηματοδοτεί τη σημασία της εικαστικής έκφρασης, τη σπουδαιότητα της οπτικής γλώσσας στην επικοινωνία και τη συμβολή της στην συμπλήρωση και τελείωση του λόγου ενώ παράλληλα επισημαίνει την πολυποίκιλη συνεισφορά του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο κοινωνικό και πολιτιστικό τοπίο της Λεμεσού.

Διαγωνισμός για την υποβολή προτάσεων – καινοτόμων ιδεών στον τομέα της Αγροδιατροφής

Το ΤΕΠΑΚ νικητής και στα 2 βραβεία του Fair of European Innovators in Cultural Heritage