Ενδυναμώνοντας τις γνώσεις και τις δεξιότητες των προϊστάμενων Νοσηλευτών για ένα ασφαλές περιβάλλον φροντίδας

Το διετές πρόγραμμα Erasmus NM4SAFETY στόχο έχει, μέσω της ενίσχυσης των γνώσεων και των δεξιοτήτων σχετικά με τις παραλείψεις φροντίδας, να βελτιώσει την ποιότητα του περιβάλλοντος εργασίας των νοσηλευτών και να προάγει την ασφάλεια των ασθενών.

Συμμετέχουν φορείς από την Ιταλία, Γερμανία, Ελβετία, Κύπρο. Την Κύπρο εκπροσωπεί ερευνητική ομάδα του τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου με επιστημονική υπεύθυνη, την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου και τον Αναπληρωτή Καθηγητή, Δρ. Αναστάσιο Μερκούρη, και ερευνητές τους Δρ Γιώργο Ευσταθίου, Δρ Παναγιώτα Ανδρέου, Αρετή Ευθυμίου.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 4 παραδοτέα: α) δημιουργία επαγγελματικών εργαλείων για τους Προϊστάμενους Νοσηλευτές β) δημιουργία ενός εκπαιδευτικού προγράμματος διαχείρισης και ηγεσίας, γ) δημιουργία διαδικτυακής πλατφόρμας και δ) εφαρμογή και αξιολόγηση της συνδυασμένης μάθησης.

Η πρώτη, εναρκτήρια, συνάντηση των φορέων, φιλοξενήθηκε από το συντονιστή του προγράμματος, το Πανεπιστήμιο του Udine της Ιταλίας, στις 20 Νοεμβρίου 2019. To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εκπροσώπησαν η επιστημονική υπεύθυνη, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου και ο ερευνητής Δρ Γιώργος Ευσταθίου. Όλοι οι φορείς συμμετείχαν ενεργά στον αποτελεσματικό σχεδιασμό του προγράμματος. Ειδικότερα, το Πανεπιστήμιο Udine είναι υπεύθυνο για την εύρεση και σύνοψη καλών πρακτικών. Το πανεπιστήμιο ανθρωπιστικών επιστημών της Ζυρίχης είναι υπεύθυνο για τη δημιουργία του εκπαιδευτικού προγράμματος με τη συνεργασία και των υπόλοιπων εταίρων.

Τη δημιουργία της διαδικτυακής πλατφόρμας ανέλαβε η εταιρεία Tech4care σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Επιπλέον, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι υπεύθυνο για την αξιολόγηση συνολικά του προγράμματος και της διαδικτυακής πλατφόρμας. Την πιλοτική εφαρμογή της εκπαίδευσης, θα συντονίσει το Καθολικό Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών  του Mainz.

Το  πρόγραμμα NM4Safety είναι καινοτόμο συνδυάζοντας γνώσεις και δεξιότητες από διαφορετικές δομές (νοσοκομεία, μονάδες φροντίδας ηλικιωμένων), Πανεπιστήμια σε διαφορετικές χώρες, άλλες επαγγελματικές δομές και προϊστάμενους νοσηλευτές. Επικεντρώνεται στη ασφάλεια των ασθενών και στην ποιότητα φροντίδας.

Ενημερωτικό έντυπο