Νεοεισερχόμενοι φοιτητές / Εβδομάδα ενημέρωσης και εγγραφές σε μαθήματα (Φθινοπωρινό εξάμηνο 2021-22)

Σπουδές Φοιτητικά Νέα

Α) Εβδομάδα ενημέρωσης

Η ενημέρωση για νεοεισερχόμενους προπτυχιακούς φοιτητές, για θέματα σπουδών και φοίτησης, κοινωνικής στήριξης, φοιτητικής ζωής και ανάπτυξης, αθλητισμού, βιβλιοθήκης και υπηρεσιών πληροφορικής, θα πραγματοποιηθεί την περίοδο 30/8 μέχρι 2/9, στο κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, Αμφιθέατρο 1, σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Ημερομηνία

Για φοιτητές της Σχολής

Δευτέρα, 30/8, 8:00-13:30

Μηχανικής και Τεχνολογίας

Τρίτη, 31/8, 8:00-13:30

Επιστημών Υγείας & Γεωτεχνικών Επιστημών

Τετάρτη, 1/9, 8:00-13:30

Επικοινωνίας & Καλών Τεχνών

Πέμπτη, 2/9, 8:00-13:30

Διοίκησης και Οικονομίας

Μετά και την απόφαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου για τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων κατά το Φθινοπωρινό εξάμηνο 2021/2022 (δείτε εδώ), δικαίωμα φυσικής παρουσίας έχουν φοιτητές/ριες που διαθέτουν πιστοποιητικό εμβολιασμού για την ασθένεια Covid-19 ή πιστοποιητικό νόσησης από την ασθένεια Covid-19 με ισχύ έξι μηνών από την ημερομηνία δειγματοληψίας της αρχικής θετικής διάγνωσης. Εξουσιοδοτημένοι λειτουργοί του Πανεπιστημίου θα ελέγχουν την πρόσβαση. Κατά τον έλεγχο θα γίνεται δεκτό μόνο το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού/νόσησης που εκδίδεται από την εφαρμογή CovPass Cyprus το οποίο καλείστε να κατεβάσετε στο κινητό σας (πατήστε για Android ή για iPhone)

Για όσους φοιτητές δεν πληρούν τις πιο πάνω προϋποθέσεις και δεν θα μπορέσουν να συμμετέχουν με φυσική παρουσία στην ενημέρωση, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση την Τρίτη, 31/8, 6:00 μ.μ. μέσω του ακόλουθου συνδέσμου:

Meeting ID: 895 2716 2847 / Passcode: 221033

Για όλους τους νεοεισερχόμενους μεταπτυχιακούς φοιτητές (επιπέδου Μάστερ και Διδακτορικού), θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση την Πέμπτη, 2/9, στις 6 μ.μ. μέσω του ακόλουθου συνδέσμου:

Meeting ID: 859 9771 9390 / Passcode: 944134

Καλούνται οι φοιτητές κατά τη διάρκεια της ενημέρωσής τους (είτε με φυσική παρουσία είτε διαδικτυακά), να έχουν τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης (username/password) στο CUT-Portal. Σε περίπτωση απώλειας, θα πρέπει να αποταθούν από προηγουμένως στο Κέντρο Ενημέρωσης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (ΚΕΠ) στο kep@cut.ac.cy . Όσοι διαθέτουν φορητό υπολογιστή (laptop ή tablet) και θα συμμετέχουν στη δια ζώσης ενημέρωση, θα ήταν χρήσιμο να τον έχουν μαζί τους

Υπό το πρίσμα και της απόφασης της Συγκλήτου και ενόψει και της εβδομάδας ενημέρωσης, οι φοιτητές ενθαρρύνονται για μια ακόμη φορά να προχωρήσουν σε εμβολιασμό αξιοποιώντας και το walk in εμβολιαστικό κέντρο που θα λειτουργήσει την προσεχή Παρασκευή, 27 Αυγούστου 2021, στο κτίριο «Τάσσος Παπαδόπουλος».

Για δήλωση ενδιαφέροντος:  https://web.cut.ac.cy/limesurvey/index.php/912784?newtest=Y&lang=el

Για πληροφορίες ή διευκρινίσεις μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου, τηλ. 25 002710/11 ή στο email: kep@cut.ac.cy .

Β) Εγγραφές σε μαθήματα

Οι εγγραφές σε μαθήματα για όλους τους Νεοεισερχόμενους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές (επιπέδου Μάστερ και Διδακτορικού), θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω του Φοιτητικού Portal (SIS) https://sis.cut.ac.cy/irj/portal   από τη Δευτέρα, 30 Αυγούστου 2021, ώρα 9πμ μέχρι την Τρίτη, 31 Αυγούστου 2021, ώρα 23:59.

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:

* H εγγραφή εξαμήνου έχει ήδη δημιουργηθεί για εσάς. Προχωρήστε κατευθείαν με τη Δήλωση Μαθημάτων

Τεχνική Υποστήριξη & Βοήθεια:

Αν για οποιοδήποτε λόγο φοιτήτρια/ φοιτητής αντιμετωπίσει τεχνικό ή άλλο πρόβλημα κατά τη διάρκεια των εγγραφών  της/του, παρακαλείστε όπως επικοινωνήσετε με το γραφείο σπουδών στην ηλεκτρονική διεύθυνση studies@cut.ac.cy αναφέροντας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ**:

• Ονοματεπώνυμο και αριθμός πολιτικής ή φοιτητικής ταυτότητας
  • Τμήμα
  • Σύντομη περιγραφή του προβλήματος/αιτήματος
  • Φωτογραφία Οθόνης (Screenshot) με το πρόβλημα που υπάρχει (στην περίπτωση που αυτό ισχύει)

** Μηνύματα που δε θα αναφέρουν τις πιο πάνω πληροφορίες δε θα μπορούν να απαντηθούν

Επικοινωνία:

Για απορίες και διευκρινίσεις σχετικά με τις εγγραφές, μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου, τηλ. 25 002710/11 ή στο email: kep@cut.ac.cy

Εναλλακτικά μπορείτε να επικοινωνείτε με το Γραφείο Σπουδών ως ακολούθως: