Πρώτη Διεθνής Τριενάλε Αφίσας Κύπρου CYPRUS POSTER TRIENNIAL (CPT) 2019

Η διεθνής τριενάλε αφίσας Κύπρου είναι ένας μη κερδοσκοπικός θεσμός ο οποίος στοχεύει, ανά τριετία, στην προώθηση της δημιουργικότητας και της Γραφιστικής εστιάζοντας στην αφίσα ως κύριο μέσο οπτικής επικοινωνίας. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία των Ευριπίδη Ζαντίδη, Όμηρου Παναγίδη και Σάββα Ξιναρή, οι οποίοι είναι καθηγητές και σχεδιαστές γραφιστικής και οπτικής επικοινωνίας.

Η έκθεση, που θα διεξαχθεί στον εκθεσιακό χώρο του NeΜe Art Center από την 1η έως στις 31 Ιουλίου 2019, οργανώνεται από το ερευνητικό εργαστήριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η διεθνής τριενάλε αφίσας Κύπρου 2019, έλαβε 2410 αφίσες από 53 χώρες, από τις οποίες, μετά από διπλή, τυφλή αξιολόγηση, μόνο οι 134 κατάφεραν να εξασφαλίσουν συμμετοχή στην τελική έκθεση.

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα διεξαχθούν την Παρασκευή στις 28 Ιουνίου 2019 η ώρα 20:30 το βράδυ.

Περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση και το σκεπτικό του θεσμού μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα www.cpt.com.cy. Η τριενάλε αφίσας Κύπρου υποστηρίζεται από την Ένωση Γραφιστών και Εικονογράφων Κύπρου (ΕΓΕΚ), το Πανεπιστήμιο Frederick, το τυπογραφείο Laser, το NeΜe Art Center και το περιοδικό +design.

Πρώτη Διεθνής Τριενάλε Αφίσας Κύπρου CYPRUS POSTER TRIENNIAL (CPT) 2019