Η Κωνσταντίνα Στυλιανού του ΤΕΠΑΚ βραβεύτηκε από τον Οργανισμό Ανακύκλωσης Κύπρου

Με χρηματικό βραβείο ύψους €300 για την υψηλότερη ακαδημαϊκή επίδοση στο Τμήμα της, τίμησε ο Οργανισμός Ανακύκλωσης Κύπρου (ΟΑΚ) την απόφοιτη του πτυχίου Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του ΤΕΠΑΚ, Κωνσταντίνα Στυλιανού.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 7/9/20, στο Κτήριο της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου.

Το βραβείο παρέδωσε στην ίδια τη φοιτήτρια το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΑΚ Χάρης Ιωάννου, στην παρουσία του Προέδρου του Τμήματος Αναπληρωτή Καθηγητή Αλέξανδρου Χαραλαμπίδη, εκπροσώπων του ΟΑΚ και ακαδημαϊκών μελών του Τμήματος.

Η παραχώρηση βραβείου από τον Οργανισμό Ανακύκλωσης Κύπρου στον/στην απόφοιτο/η του συγκεκριμένου Τμήματος με την υψηλότερη ακαδημαϊκή επίδοση,  πραγματοποιείται φέτος για πρώτη φορά ως αναγνώριση της ακαδημαϊκής αριστείας στις περιβαλλοντικές επιστήμες και εντάσσεται στο πλαίσιο της συνεργασίας μεταξύ του Οργανισμού και του Πανεπιστημίου.  Συγκεκριμένα, τα δυο μέρη μελετούν συγκεκριμένες δράσεις για διεύρυνση της συνεργασίας τους με ειδικότερη έμφαση στην ανακύκλωση των οικοδομικών υλικών.

Ο Χάρης Ιωάννου, στη σύντομη ομιλία του, συνεχάρη την Κωνσταντίνα Στυλιανού για τη διάκρισή της και της ευχήθηκε κάθε επαγγελματική αλλά και προσωπική σταδιοδρομία. Παράλληλα, εξέφρασε την επιθυμία του Οργανισμού για συνέχιση της συνεργασίας μαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο με απώτερο σκοπό τη λήψη ενεργειών για την προώθηση της ορθολογικής διαχείρισης των οικοδομικών αποβλήτων στην Κύπρο.