Sales Engineer

Θέλεις και εσύ να γίνεις μέλος μιας δυναμικής ομάδας η οποία απαρτίζεται από άτομα με θετικότητα, και ευχάριστη προσωπικότητα; Έχεις πάθος στις πωλήσεις και εξυπηρέτηση πελατών; Σε διακρίνει το εργασιακό σου ήθος και η επικοινωνιακές σου ικανότητες; Αυτή είναι η ευκαιρία σου! Θα περιμένουμε το βιογραφικό σου.

Η εταιρεία Suntechnics Ltd, ζητά να προσλάβει δυναμικό και δραστήριο Sales Engineer για πλήρη απασχόληση στο κομμάτι λειτουργίας και συντήρησης Φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων.

Καθήκοντα:

• Να είναι υπεύθυνος για την επιτυχή υλοποίηση της πολιτικής, των σχεδίων και των στόχων πωλήσεων της Εταιρείας που υπάγονται στην περιοχή ευθύνης του.

• Να παρακολουθεί και να διερευνά την αγορά και να αξιολογεί τις πληροφορίες αυτές για σκοπούς προώθησης πωλήσεων και εξεύρεσης νέων πελατών.

• Να επιδιώκει και να εξασφαλίζει οποιεσδήποτε χρήσιμες πληροφορίες για ανταγωνιστικά προϊόντα.

• Να υλοποιεί και να εφαρμόζει τα εγκεκριμένα προγράμματα μάρκετινγκ και πωλήσεων.

• Να ενημερώνει τους πελάτες για νέα προϊόντα της Εταιρείας και του Ομίλου και να διανέμει ενημερωτικό υλικό.

• Να είναι σε θέση να προωθήσει υπηρεσίες και προϊόντα σε ευέλικτα πακέτα προσφορών ανάλογα με τις ανάγκες κάθε πελάτη

• Να εξετάζει παράπονα πελατών και σε συνεργασία με άλλους αρμόδιους, να προτείνει λύσεις και να φροντίζει να λαμβάνονται τα αναγκαία διορθωτικά μέτρα.

• Να ενημερώνει τον Υπεύθυνο Πωλήσεων/Διευθυντή του σχετικά με τις επισκέψεις και επαφές

• Να ετοιμάζει και να υποβάλλει και να παρακολουθεί προσφορές σε πελάτες.

• Να διεκπεραιώνει παραγγελίες και έργα

• Να ενημερώνει τους πελάτες για τυχόν καθυστερήσεις.

• Να φροντίζει σε συνεργασία με τον Υπεύθυνο Λογιστηρίου για την είσπραξη των οφειλόμενων ποσών που προέκυψαν από τις πωλήσεις προϊόντων της Εταιρείας του.

• Να είναι σε θέση να επιβλέπει την ορθότητα της εγκατάστασης με το πέρας των εργασιών και να προσκομίζει συγκεκριμένη αναφορά που αφορά την εγκατάσταση.

Προσόντα:

• Μηχανολόγος ή Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

• Γνώση Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας

• Πολύ καλή Χρήση MS Office

• Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών στις πωλήσεις

• Απαραίτητη η άδεια άσκησης επαγγέλματος ΕΤΕΚ.

• Να είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ηλεκτρομηχανολογικών υπηρεσιών (ΗΜΥ) σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, θα θεωρείται επιπρόσθετο προσόν.

• Γνώση σχεδιαστικού προγράμματος AutoCAD θα θεωρείται επιπρόσθετο προσόν

• Άδεια Εγκαταστάτη Φ/Β συστημάτων θα θεωρείται επιπρόσθετο προσόν

• Να έχει εκπληρώσει της στρατιωτικές του υποχρεώσεις.

Απαιτούμενες Δεξιότητες:

• Προγραμματισμός & Οργάνωση

• Ανάληψη πρωτοβουλιών

• Σωστή διαχείριση χρόνου

• Ικανότητα ομαδικής συνεργασίας

Ωφελήματα:

• Σημαντικές προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης

• 13μισθοι

• 21 μέρες άδεια

• Ώρες Εργασίας: 8:00 – 17:00 (Δευτέρα – Παρασκευή)

Αν ενδιαφέρεσαι για τη θέση, μπορείς να μας στείλεις το βιογραφικό σου σημείωμα στο e-mail: info@geg.com.cy αναφέροντας τον τίτλο “Sales Engineer“.

Όλες οι αιτήσεις θα εξεταστούν και θα τύχουν άκρας εμπιστευτικότητας