Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2016-17

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, προκηρύσσει είκοσι θέσεις στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα (Master of Arts) στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Αναλυτική περιγραφή του προγράμματος, στην ιστοσελίδα του Τμήματος, www.cut.ac.cy/far/postgraduate/?languageId=1

Βασική γλώσσα διδασκαλίας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης είναι η ελληνική. Εξυπακούεται ωστόσο ότι σε ακαδημαϊκό επίπεδο (σε διαλέξεις ή σεμινάρια ξένων προσκεκλημένων καθηγητών, στη χρήση διεθνούς βιβλιογραφίας, και στην αναλυτική προσέγγιση κριτικών και θεωρητικών κειμένων) χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό και η αγγλική.

Σημειώνεται ότι θεματικός πυρήνας του μεταπτυχιακού, στην περίοδο 2016-2017, είναι:
Ο ‘μακρύς’ 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές καταβάλλουν δίδακτρα, το ύψος των οποίων ανά πρόγραμμα (για υπηκόους κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης), είναι συνολικά €4,100.

Όπως για όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΤΕΠΑΚ, οι αιτήσεις και όλα τα σχετικά δικαιολογητικά θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου. Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και αρχίζει από τη διεύθυνση: www.cut.ac.cy/masters/?languageId=1

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016.

Η αξιολόγηση των αιτήσεων αναμένεται να ολοκληρωθεί τις αρχές Μαΐου 2016. Όλοι οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν ηλεκτρονικά για την έκβαση της αίτησής τους, μέχρι τα μέσα Μαΐου 2016. Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να αποτείνονται για πληροφορίες στην Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας στα τηλέφωνα 25002710 και 25002711.

Για επικοινωνία με το Τμήμα Καλών Τεχνών και τη Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών: 25002064, 25002530, 25002553.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

Ο ‘μακρύς’ 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η Παρασκευή, 8 Απριλίου 2016.