"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 12η Διάλεξη Α. Σαραφιανός

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει σειρά ομιλιών υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 12η Διάλεξη: Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016, Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30
    Δρ. Άρης Σαραφιανός, Επίκουρος Καθηγητής της Ιστορίας της Ευρωπαϊκής Τέχνης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Το Υπέροχο (Sublime) στον Burke και η μοντέρνα οικονομία των ακραίων αισθήσεων

Η ομιλία θα εστιάσει στις νεωτερικές πτυχές των μοντέλων αισθητικής συγκίνησης που προτείνονται για πρώτη φορά στη Φιλοσοφική Πραγματεία περί των Καταβολών των Ιδεών μας σχετικά με το Υπέροχο και το Ωραίο (1757/59) του EdmundBurke. Το βιβλίο βρίθει από πρωτοφανείς προτάσεις που σχεδιάστηκαν για να αποσταθεροποιήσουν κατεστημένες αντιλήψεις περί γούστου στην ευγενή κοινωνία της εποχής. Η εναντιωτική φύση του κειμένου του Μπερκ και οι επαναστατικές του διαστάσεις αποκαλύπτονται με μοναδικό τρόπο από την ταραχώδη ιστορία της υποδοχής του μέχρι και τις αρχές του 19ου αιώνα. Από αυτή τη γωνία λοιπόν, η ομιλία θα αναδείξει τη διάδραση της θεωρίας του Μπέρκ με μία ενσώματη, υλιστική και διεπιστημονική αντίληψη της αισθητηριακής εμπειρίας, εστιάζοντας στην αισθητηριακή φυσιολογία που προτείνει και τις πολλές ιατρικές και βιοπολιτικές της συμπαραδηλώσεις. Ο ακραίος και ετερόδοξος χαρακτήρας της φυσιολογίας αυτής επιβεβαιώνεται από τον πρωτοφανή τρόπο με τον οποίο νομιμοποιούνται στο συγκεκριμένο μοντέλο η αφύσικη ένταση του πόνου και του φυσικού κάματου ή της υπερ-προσπάθειας. Η σύγκρουση και η όξυνση των σωματικών και αισθητηριακών αντιφάσεων αντιμετωπίζονται ως μοναδικές πηγές ζωτικότητας, ενέργειας και ενδυνάμωσης της ανθρώπινης και της κοινωνικής εμπειρίας. Η ομιλία θα υποστηρίξει ότι σχετικές με τη γωνία αυτή είναι και οι αιρετικές προτάσεις του Μπερκ περί της συμπάθειας και της ενσυναίσθησης, ειδικά οι απόψεις του σχετικά με την ηδονή που προκαλεί ο πόνος των άλλων. Από την ίδια άποψη, θα παρουσιαστεί η στενή σχέση του υπέροχου με τη γένεση του ρεαλισμού – τόσο στην τέχνη, την αισθητική και την οπτική εμπειρία, όσο και στις υλικές μεθόδους ανάλυσης και επεξήγησής τους. Οι επιπτώσεις αυτής της διασταύρωσης του υπέροχου με την επιθετική πραγματικότητα υπήρξαν τεράστιες, ειδικά όσον αφορά στο μέλλον και στη διαμόρφωση της μοντερνιστικής καλλιτεχνικής ατζέντας.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Το Υπέροχο (Sublime) στον Burke και η μοντέρνα οικονομία των ακραίων αισθήσεων