"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 11η Διάλεξη Π. Πούλος

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργανώνει σειρά ομιλιών υπό τον γενικό τίτλο,

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

• 11η Διάλεξη: Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016, Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης (Κτήριο Α. Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, Οδός Αθηνών, Λεμεσός), στις 19:30
    Δρ. Παναγιώτης Πούλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Φιλοσοφίας και Αισθητικής, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας

Ο Proust και η εποχή του / ο Proust μιας "άλλης εποχής"

Ο τίτλος της διάλεξης περιλαμβάνει δύο διαστάσεις. Από τη μια, θα επιδιώξουμε να αποκαταστήσουμε τα ιστορικά, πολιτισμικά και καλλιτεχνικά συμφραζόμενα της τροχιάς που χαράζει ο βίος και η εργασία του Γάλλου συγγραφέα MarcelProust (1871-1922), εστιάζοντας παράλληλα στη δυναμική διεργασία την οποία εγκαινιάζει η σταδιακή ανάδυση (1913-1927 κ. εξ.) του Αναζητώντας τον Χαμένο Χρόνο στο πεδίο των γραμμάτων και των τεχνών. Ταυτόχρονα, όσο καλύτερα προσδιορίζουμε τα χαρακτηριστικά εμπόδια που συναντάει στο μοναχικό του μονοπάτι ο συγγραφέας, τόσο πιο ανάγλυφα αναδύονται μπροστά στα μάτια μας τα βασικά διακυβεύματα μιας προσέγγισης της δημιουργικής διαδικασίας, κάτι που μας επιτρέπει να φωτίσουμε με νέο τρόπο τη φύση των πραγμάτων της τέχνης.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ: ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

Προκήρυξη Θέσεων Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης, 2018-19

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας": 15η Διάλεξη Γ. Ξηροπαΐδης

"Ο 'μακρύς' 19ος αιώνας: από τη Γαλλική Επανάσταση στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο"

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Ο Proust και η εποχή του / ο Proust μιας "άλλης εποχής"