ΤΕΠΑΚ/EMPACT: Καλλιτεχνική δράση «Calculating Your Pause»

CUT COLLABORATIVE INTERDISCIPLINARY ARTISTIC PROJECT

Korai Project Space, Λευκωσία

30 Νοεμβρίου- 03 Δεκεμβρίου 2023

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει την πενθήμερη καλλιτεχνική δράση «Calculating Your Pause» στο Korai Project Space η οποία θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Η εν λόγω δράση διοργανώνεται στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος EMPACTEmpathy and Sustainability: The Art of Thinking like a Mountain”, συγχρηματοδοτούμενο από το Creative Europe Programme  της Ευρωπαικής Ένωσης (Grant Agreement No: 101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP-2), με συντονιστές το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρο και τους επίκουρους καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννη Χρηστίδη.

Το παρόν διεπιστημονικό project είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας ανάμεσα στον εικαστικό και ακαδημαϊκό Παναγιώτη Μιχαήλ και την ιστορικό τέχνης Χριστίνα Λάμπρου. H συνεργατική δράση Calculating your Pause αρθρώνεται μέσα από έκθεση έργων του Μιχαήλ και συζήτηση ανάμεσα στον εικαστικό και την Χριστίνα Λάμπρου πάνω σε θεματικές που προκύπτουν μέσα από την ενότητα έργων που παρουσιάζεται καθώς και τη συνοδευτική τους έκδοση. Ο διάλογος εστιάζει στους χώρους που δημιουργούνται σε μεταβατικές περιόδους και εξετάζει τις μορφές ζωής που αναπτύσσονται σε στιγμές αναστολής. Στο πλαίσιο των στόχων του προγράμματος EMPACT, η δραστηριότητα αναπτύσσει και αναπτύσσεται σε χώρους που διανοίγονται ανάμεσα στις παραδοσιακές κατηγοριοποιήσεις ειδών και μεθόδων, εξερευνώντας τις μετασχηματιστικές δυνατότητες εικαστικών συνεργατικών πρακτικών και νέες πιθανότητές σχέσεων με τον περιβάλλοντα χώρο, τον τόπο και το τοπίο.

Μέσα από τη συμπαράταξη υλικών έργων, περφόρμανς και συζητήσεων στο χώρο, η δραστηριότητα Calculating your Pause εστιάζει την προσοχή στους χώρους σε αναστολή σε περιόδους μετάβασης από μια συνθήκη σε μια άλλη. Η συζήτηση της έννοιας της αναστολής, μια βασική θεματική που διατρέχει το έργο του Παναγιώτη Μιχαήλ τα τελευταία χρόνια, αποτελεί κεντρικό σημείο αναφοράς σε αυτή την εργασία. Σε συνέχεια και εξέλιξη αυτής της θεματικής, οι χώροι, οι τόποι και οι πρακτικές που δημιουργούνται μέσα σε συνθήκες μετάβασης προσεγγίζονται ερευνητικά μέσα από ταυτόχρονες και πολλαπλές προοπτικές και μεθοδολογικούς φακούς. Ο επαναπροσδιορισμός κειμενικών μορφών, η αναθεώρηση θεωρητικών θέσεων μέσα από το πρίσμα της υποκειμενικότητας και η φόρμα της συζήτησης ως εργαλείο επαναπροσδιορισμού βεβαιοτήτων και διαπραγμάτευσης ορίων αποκτούν κεντρικό ρόλο σημασία στην εργασία αυτή.

Μέσα από μια διαδικασία έρευνας, τυχαίων συναντήσεων και προσωπικών διεργασιών, τα έργα του Μιχαήλ εξετάζουν τις χειρονομίες που σχετίζονται με τη μετατόπιση, την εγκατάλειψη και την απουσία και που φέρνουν τη φθορά, τη μεταμόρφωση. Παρατηρούν την αλλαγή ρόλου και χρήσης τόσο των στοιχείων (αντικειμένων, ανθρώπων) που υπόκεινται σε αυτές τις αλλαγές όσο και των στοιχείων που οδηγούν σε αυτές τις αποφάσεις / χειρονομίες. Τα έργα διερευνούν τους χώρους που ανοίγονται ανάμεσα στις ποικίλες (και, κάποιες φορές, αντικρουόμενες) αφηγήσεις που προκύπτουν ανάμεσα στην προσωπική εμπειρία και τη συλλογική ιστορία. Μελετούν τις μεταλλάξεις του τοπίου με βάση τις μεταβολές της σημασίας της γεωγραφίας του ως αποτέλεσμα απραγματοποίητων πολιτικών οραμάτων και φιλοδοξιών και χαμένων υποσχέσεων και ονείρων.

Calculating your pause |korai art space

• Πέμπτη 30/11: 17:00 – 21:00

19:00 Landscape Theories, περφόρμανς με τη συμμετοχή του ηθοποιού Μάριου Κωνσταντίνου.

19:15 Calculating your Pause, συζήτηση μεταξύ του Παναγιώτη Μιχαήλ και της Χριστίνας Λάμπρου

• Παρασκευή 1/12: 16:00 – 20:00
  • Σάββατο 2/12: 16:00 – 20:00
  • Κυριακή 3/12: 16:00 - 18:00

Εάν είστε καλλιτέχνης, art manager, επαγγελματίας στον χώρο του πολιτισμού, ερευνητής, εκπαιδευτικός, φοιτητής ή ενδιαφέρεστε να συμμετέχετε στις δράσεις μας, σας περιμένουμε!

Ακολουθήστε το πρόγραμμα EMPACT στα social media και μείνετε ενημερωμένοι σχετικά με την ενσυναίσθηση και την βιωσιμότητα μέσα από τις τέχνες: Facebook , Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube .

Disclaimer

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

ΤΕΛΟΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΗ

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το project EMPACT, παρακαλώ επικοινωνήστε:

Δανάη Ιωάννου

Project Manager

Dal.ioannou@edu.cut.ac.cy

Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου: «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»

Το ΤΕΠΑΚ υπέγραψε Συμφωνία Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Thammasat της Ταϊλάνδης

CUT COLLABORATIVE INTERDISCIPLINARY ARTISTIC PROJECT

Korai Project Space, Λευκωσία