Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει διάλεξη με Επισκέπτη Καθηγητή τον Επιμελητή και Συγγραφέα Νικόλα Βαμβουκλή

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί τον επιμελητή και συγγραφέα Νικόλα Βαμβουκλή, με σημαντική παρουσία στη διεθνή σύγχρονη πολιτισμική σκήνη και σε σχέση με τον υπό διαμόρφωση χώρο συμπερίληψης και διαλόγου διαφορετικών πολιτισμικών κοινοτήτων και ακροατηρίων, για διάλεξη ανοικτή σε φοιτητές/τριες και κοινό.

• Θέμα: «Αναπτύσσοντας Κοινό για τη Σύγχρονη Τέχνη σε Πλαίσια Παγκοσμιοτοπικοποίησης», Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου, ώρα 14:00-15:30, αίθουσα διαλέξεων, ημιώροφος, κτήριο Τσεριώτη, Τμήμα Καλών Τεχνών, ΤΕΠΑΚ, Λεμεσός.

Ακολουθεί συζήτησή (15:30-17:00).

• Ομιλητής: Νικόλας Βαμβουκλής, Επιμελητής και Συγγραφέας.
  • Συζητούν: Νικόλας Βαμβουκλής, Επιμελητής και Συγγραφέας  - Βίκυ Περικλέους, Επικ. Καθηγήτρια, Τμήμα Καλών Τεχνών (ΤΕΠΑΚ).

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Στη διάλεξη αυτή ο Βαμβουκλής θα παρουσιάσει την έρευνα του για τη σχέση επιμελητικών πρακτικών και ανάπτυξης νέου κοινού για τη σύγχρονη τέχνη μέσα από πρωτοβουλίες που έχει δημιουργήσει ή αναλάβει. Συγκεκριμένα, θα αναλύσει, μεταξύ άλλων, πολιτιστικές δράσεις της K-Gold Temporary Gallery και διάφορες συνέργειες με τη Mediterranea Young Artists Biennale και τη Διεύθυνση Νεολαίας του Υπουργείου Παιδείας της Ελλάδας. Η παρουσίαση εστιάζει στις στρατηγικές, τις προκλήσεις και τις προοπτικές για τον προγραμματισμό δράσεων που εξασφαλίζουν πρόσβαση τόσο στις εικαστικές όσο και στις παραστατικές τέχνες. Παράλληλα, διερευνώνται οι δυναμικές μεταξύ του παγκόσμιου και του τοπικού ως ένας χώρος παραγωγής νέας γνώσης και αποσταθεροποίησης των κυρίαρχων αφηγήσεων. Έννοιες όπως η φιλοξενία, η δικτύωση, η συνεργασία και η αμοιβαιότητα εξετάζονται επίσης σε αυτό το ιδιαίτερο πλαίσιο.

Η διάλεξη αυτή, εντάσσεται στο πλαίσιο του διερευνητικού προγράμματος «Ανεξάρτητοι Καλλιτεχνικοί Χώροι και Επιμελητικές Προτάσεις από Εικαστικούς/Υπονομευτικές Χειρονομίες: Ο Καλλιτέχνης ως Επιμελητής ως Διαμεσολαβητής μέσα και πέραν της Γκαλερί» που αναπτύσσει και συντονίζει, στα πλαίσια του ερευνητικού της έργου η Επίκουρη Καθηγήτρια Βίκυ Περικλέους.

Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 25002627 και στην ηλεκτρονική διεύθυνση vicky.pericleous@cut.ac.cy

Σύντομο Βιογραφικό

Ο Νικόλας Βαμβουκλής είναι επιμελητής και συγγραφέας. Υποψήφιος Διδάκτωρ Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου με μεταπτυχιακές σπουδές στις Καλές Τέχνες και τις Επιμελητικές Σπουδές από τη Nuova Accademia di Belle Arti του Μιλάνου. Έχει επιμεληθεί εκθέσεις στη Mediterranea Young Artists Biennale, τη Μπιενάλε Θεσσαλονίκης και το Ίδρυμα Sandretto Re Rebaudengo. Έχει συνεργαστεί με το Υπουργείο Παιδείας, τον Όμιλο Benetton, το Béjart Ballet Lausanne, το Prague Quadrennial και την Triennale Milano. Συνεισφέρει σε περιοδικά και εκδόσεις, όπως το The Art Newspaper και το MIT Press. Έχει βραβευτεί από την ARTWORKS ως Fellow του Προγράμματος Υποστήριξης Καλλιτεχνών Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Τέλος, είναι ο καλλιτεχνικός διευθυντής της K-Gold Temporary Gallery, ένας μη κερδοκοπικός οργανισμός με έδρα τη Λέσβο, που φέρνει το σύγχρονο πολιτισμό κοντά στο ευρύ κοινό μέσα από καλλιτεχνικές και εκπαιδευτικές δράσεις.

Εκλέχτηκαν οι νέες Πρυτανικές Αρχές του ΤΕΠΑΚ: Πρύτανης επανεκλέχτηκε ο Π. Ζαφείρης

Η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου: «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»

Το ΤΕΠΑΚ υπέγραψε Συμφωνία Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Thammasat της Ταϊλάνδης

Ακολουθεί συζήτησή (15:30-17:00).

• Ομιλητής: Νικόλας Βαμβουκλής, Επιμελητής και Συγγραφέας.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Σύντομο Βιογραφικό