TECHNICAL SUPPORT ENGINEER

Elincou Diagnostics Ltd, μια συνεχώς αναπτυσσόμενη εταιρεία με έδρα την Λευκωσία που δραστηριοποιείται στον τομέα της εμπορίας και διάθεσης ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού στα διάφορα Κλινικά Εργαστήρια και Νοσοκομεία ανά το Παγκύπριο, αναζητεί δυναμικά και δραστήρια άτομα για την πλήρωση κενής θέσης Τεχνικού Yποστήριξης, στα πλαίσια ενίσχυσης και ανάπτυξης της ομάδας του τμήματος. Ο γρήγορος ρυθμός της αγοράς σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό και τις αλλαγές στον τομέα της Υγείας και της Τεχνολογίας, καθιστούν την θέση αυτή μια συναρπαστική ευκαιρία καριέρας.

Τεχνικός Υποστήριξης (Technical Support Engineer)

Περιγραφή θέσης:

Το άτομο που θα προσληφθεί θα είναι υπεύθυνο για την εγκατάσταση, συντήρηση και επιδιόρθωση του ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού είτε στις εγκαταστάσεις της εταιρείας ή στον χώρο των πελατών της εταιρείας ούτως ώστε να επιτευχθεί η παροχή της καλύτερης δυνατής τεχνικής υποστήριξης, η μέγιστη ικανοποίηση του πελάτη και η αύξηση της αποδοτικότητας, αποτελεσματικότητας και επιτυχίας της εταιρείας.

Πιο συγκεκριμένα, το άτομο που θα προσληφθεί θα:

  • Κατανοεί και χρησιμοποιεί  Αγγλικά εγχειρίδια  χρήσης ή επισκευής των μηχανημάτων
  • Εγκαθιστά νέο εξοπλισμό (μηχανήματα-υπολογιστές)
  • Εκτελεί εργασίες τακτικής συντήρησης και ποιοτικούς ελέγχους στα μηχανήματα
  • Ελέγχει και επισκευάζει τον εξοπλισμό όταν απαιτείται
  • Προσφέρει άμεση τεχνική υποστήριξη μέσω τηλεφώνου ή στο χώρο εργαστηρίου του πελάτη
  • Ακολουθεί τα πρότυπα ασφάλειας και υγείας κατά την εγκατάσταση, επισκευή, συντήρηση του εξοπλισμού
  • Επικοινωνεί με  τεχνικούς προμηθευτικών εταιρειών  για  προβλήματα που  χρειάζονται περισσότερη καθοδήγηση, μετά από οδηγίες του Τεχνικού Διευθυντή
  • Παρέχει υποστήριξη στον Διευθυντή  του Τεχνικού Τμήματος και ακολουθεί τις οδηγίες του
  • Καταγράφει και ενημερώνει εργασίες τεχνικής υποστήριξης στο σύστημα και διατηρεί αρχεία

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Βιοϊατρικής  Μηχανικής, Βιοϊατρικής Τεχνολογίας, Ηλεκτρονικών Ηλεκτρολόγων, Τεχνικών Αυτοματισμού  ή σε  παρόμοιο - συναφή κλάδο
  • Μεταπτυχιακό σε σχετικό αντικείμενο θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν
  • 2 – 3  χρόνια πείρας σε τουλάχιστον ένα από: Βιοχημικούς/Αιματολογικούς/Ανοσολογικούς αναλυτές
  • Κάτοχος άδειας οδήγησης
  • Πολύ καλή γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλές γνώσεις ηλεκτρονικών υπολογιστών σε επίπεδο  software (Windows, Word, Excel, PowerPoint, software installation) και Hardware (αναγνώριση ηλεκτρονικών διατάξεων, συγκόλληση εξαρτημάτων, pcb  replacement)
  • Πολύ καλές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Ικανότητες επίλυσης προβλημάτων
  • Πολύ καλές αναλυτικές ικανότητες
  • Ικανότητα εργασίας κάτω από πίεση
  • Πολύ καλές οργανωτικές δεξιότητες
  • Ανάληψη πρωτοβουλίας και υπευθυνότητας
  • Προσανατολισμός στον πελάτη

Πρόσθετες πληροφορίες:

Η θέση απαιτεί ταξίδια εντός και εκτός Κύπρου.

Προσφέρεται πολύ ικανοποιητικό πακέτο απολαβών και ωφελημάτων αναλόγως προσόντων και πείρας.

Αποστολή βιογραφικών σημειωμάτων στο hr@elincou.com.cy, σημειώνοντας στο θέμα «Τεχνικός Υποστήριξης».

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.