Περίτεχνα χειροποίητα κοσμήματα «κατέκλυσαν» την Απαισιά

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη δράση του πρότζεκτ REVITA

Σ’ ένα ζωντανό μελίσσι χειροτεχνικής δημιουργίας μετατράπηκε το τριήμερο 19-21 Οκτωβρίου το Παλιό Δημοτικό Σχολείο Απαισιάς, όπου πραγματοποιήθηκε το τριήμερο συμβιωτικό εργαστήρι- masterclass με τη σχεδιάστρια και κατασκευάστρια κοσμημάτων Ζωή Φραντζέσκου.

Η 1η πολιτιστική δράση του επιχειρηματικού πρότζεκτ REVITA ευοδώθηκε με ιδιαίτερα γόνιμο και παραγωγικό τρόπο, με τις συμμετοχές να ξεπερνούν κάθε προσδοκία. Άνθρωποι διαφόρων ηλικιών, από φοιτητές καλών τεχνών μέχρι ώριμους ενήλικες με δίψα για μάθηση, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ολόκληρο το εκπαιδευτικό εργαστήρι ή μέρος του και να εξελίξουν τις δεξιότητές τους πάνω στον σχεδιασμό και την κατασκευή κοσμημάτων.

Οι εργασίες ήταν ανοιχτές στην κοινότητα αλλά και σε επισκέπτες απ’ όλη την Κύπρο. Αρκετά ευφάνταστα σκουλαρίκια, βριαχιόλια, δαχτυλίδια, κολιέ και άλλα περίτεχνα χειροποίητα κοσμήματα προέκυψαν από τη διαδικασία, ενώ οι ενδιαφερόμενοι αποκόμισαν γνώσεις και σε σχέση με τον εντοπισμό και την αξιοποίηση των απαραίτητων υλικών και εργαλείων.

Το πρωινό της 2ης μέρας ο χώρος αντήχησε τις παιδικές φωνές των 20 μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Απαισιάς, που πραγματοποίησαν εκπαιδευτικού χαρακτήρα επίσκεψη και είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τη διαδικασία τιθάσευσης και επεξεργασίας των μετάλλων, αλλά και να χειροτεχνήσουν τις δικές τους αυτοσχέδιες αναμνηστικές δημιουργίες.

Πολύτιμη στάθηκε στην επιτυχία της όλης δράσης η συνεισφορά και η εγκαρδιότητα της τοπικής κοινότητας και των αρχών της Απαισιάς.

Το πρότζεκτ REVITA έχει ήδη σηκώσει τα μανίκια για το επόμενό του εγχείρημα, ένα τριήμερο συμβιωτικό εργαστήρι κεραμικής με την Ιωάννα Χατζηπανηγύρη, που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 1-3 Δεκεμβρίου στο Βουνί. Περισσότερες λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα.

Πληροφορίες για το REVITA

Το REVITA χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης (ΕΓΤΑΑ). Επικεφαλής εταίρος του είναι το ΤΕΠΑΚ, με επιστημονικούς υπεύθυνους τους Επίκουρους Καθηγητές του Τμήματος Καλών Τεχνών Γιάννη Χρηστίδη και Έφη Κυπριανίδου. Οι υπόλοιποι εταίροι είναι οι κοινότητες Άγιος Θεόδωρος, Απαισιά, Βουνί και Λόφου.

Το πρότζεκτ προσβλέπει στην ανάπτυξη συνεργειών ανάμεσα σε εικαστικούς και ανθρώπους που παράγουν χειρωνακτικές μορφές τέχνης, ώστε να αναπτυχθούν νέες εμπλουτιστικές δραστηριότητες αναφορικά με την άυλη κληρονομιά, την παράδοση, τον πολιτισμικό τουρισμό και τον αγροτουρισμό, με έμφαση στη δημιουργικότητα.

Για περισσότερες πληροφορίες και επικοινωνία:

Έφη Κυπριανίδου: efi.kyprianidou@cut.ac.cy

Γιάννης Χρηστίδης: yiannis.christidis@cut.ac.cy

Νικολέττα Αμύρωτου: ns.amyrotou@edu.cut.ac.cy

Τελέστηκαν τα εγκαίνια της νέας Σχολής του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο

Περίτεχνα χειροποίητα κοσμήματα «κατέκλυσαν» την Απαισιά

Επίσκεψη Ομίλου Cyfield στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη δράση του πρότζεκτ REVITA

Πληροφορίες για το REVITA

Για περισσότερες πληροφορίες και επικοινωνία:

Έφη Κυπριανίδου: efi.kyprianidou@cut.ac.cy

Γιάννης Χρηστίδης: yiannis.christidis@cut.ac.cy