Σεμινάριο – Εργαστήρι φωνητικής και ορθοφωνίας στο Κέντρο Γλωσσών

Την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2019 στο Αμφιθέατρο 6 του Κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος πραγματοποιήθηκε σεμινάριο με θέμα «Φωνή: Προβλήματα και Λύσεις». Το σεμινάριο – εργαστήριο διεξήχθη στο πλαίσιο της ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης του προσωπικού του Κέντρου Γλωσσών (In-Service Training Programme 2019). Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε ο Δρ. Παναγιώτης Κοσμάς, ειδικός επιστήμονας του Κέντρου Γλωσσών. Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο κύριος Γιάννης Παντελής, καθηγητής φωνητικής  στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών.  Ο κύριος Παντελής εργάζεται ως μουσικός, τραγουδιστής, καθηγητής φωνητικής και κλασικής κιθάρας στο Αθηναϊκό Ωδείο και ασχολείται εδώ και 35 χρόνια με τα προβλήματα της φωνής. Είναι, επίσης, ο συγγραφέας του βιβλίου “Η ΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥ∆ΙΟΥ” που κυκλοφόρησε το 1993 από τις “Εκδόσεις Ανδρομηδά.

Η εκδήλωση άρχισε με σύντομο χαιρετισμό από τη διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών, ∆ρ. Σαλώμη Παπαδήμα – Σοφοκλέους. Στη συνέχεια ο κύριος Παντελής ξεκίνησε το πρώτο μέρος του σεμιναρίου με  μια εισαγωγική ομιλία με θέμα  «Φωνή: Προβλήματα και λύσεις». Σε αυτό το πρώτο μέρος ο ομιλητής αναφέρθηκε σε θεωρητικά ζητήματα που σχετίζονται με τη φωνή και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν, αναλύοντας τη σπουδαιότητα της διαφραγματικής αναπνοής, της αντήχησης, της αντιφώνησης και της ορθοφώνησης. Στο δεύτερο μέρος του σεμιναρίου, ο κύριος Παντελής προχώρησε σε πιο πρακτικά ζητήματα που σχετίζονται με τη σωστή διαχείριση της φωνής παραθέτοντας συγκεκριμένα παραδείγματα ορθοφωνίας και τοποθέτησης φωνής. Οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε διάφορες ασκήσεις σωστής χρήσης της φωνής.

Την εκδήλωση παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλο το προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών αλλά και προσωπικό από το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης του Πανεπιστημίου, καθώς και άλλα άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τη μουσική και φυσικά τη φωνή τους. Οι παρευρισκόμενοι εξέφρασαν την ευχαρίστηση τους για τη συγκεκριμένη εκδήλωση και εκδήλωσαν την επιθυμία τους για τη διοργάνωση ανάλογων σεμιναρίων και εργαστηρίων και στο μέλλον.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ βρίσκεται στις θέσεις 101-150 με τα καλύτερα Τμήματα Νοσηλευτικής διεθνώς

Ανάπτυξη εφαρμογής Επαυξημένης Πραγματικότητας για την συμμετοχή του κοινού σε θέματα πολεοδομίας

Πρωτόκολλο συνεργασίας μεταξύ Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και Ελληνικής Τράπεζας