Εκδηλώσεις/Επιμορφώσεις

Εκδήλωση 6/2/23: Τιμητική βράβευση προσφοράς σε θέματα Ισότητας

Ώρα έναρξης: 09:00 π.μ.

Τιμητική βράβευση Καθηγήτριας Χριστιάνας Κούτας και Καθηγήτριας Μαρίας Κραμβιά-Καπαρδή για την προσφορά τους σε θέματα Ισότητας.

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση

Εργαστήριο 6/6/22: Αντιμετωπίζοντας τις πολλαπλές διακρίσεις και ρατσισμούς

Ώρα έναρξης: 12:00 μ.μ.

Εκπαιδεύτρια Δρ. Έλενα Παπαμιχαήλ,  Λειτουργός Εκπαιδευτικού Προγραμματισμού Α΄, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου

Πρόσκληση

Διαδικτυακό σεμινάριο 26/5/22: Ζητήματα γλώσσας και φύλου: η χρήση της συμπεριληπτικής γλώσσας

Ώρα έναρξης: 08:45 π.μ.

Η Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας του ΤΕΠΑΚ διοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα: «Ζητήματα γλώσσας και φύλου: η χρήση της συμπεριληπτικής γλώσσας».

Ξεκινώντας από την παραδοχή ότι η χρήση της σεξιστικής γλώσσας αποτελεί επιμέρους έκφανση του σεξισμού και ότι σε αυτόν ενυπάρχει υποτίμηση των ατόμων βάσει του φύλου τους, στην παρούσα ανακοίνωση γίνεται προσπάθεια να καταγραφεί και να περιγραφεί το φαινόμενο και να αναδειχθούν τα προβλήματα, γλωσσικά και άλλα που ανακύπτουν στη διαδικασία χρήσης συμπεριληπτικής γλώσσας. Γίνονται ακόμα πρακτικές εισηγήσεις για τη χρήση της γλώσσας με τρόπο ώστε να οδηγεί στην εξάλειψη του φαινομένου της συγκεκριμένης μορφής ρατσισμού με ιδιαίτερη έμφαση στην ορολογία που χρησιμοποιείται εντός Πανεπιστημίου, σε έγγραφα, στην αναφορά σε ιδιότητες ή αξιώματα κ.ο.κ. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από τον ∆ρα Γιώργο Β. Γεωργίου.

Παρουσίαση

Εργαστήριο 7/4/22: Αντιμετωπίζοντας τις πολλαπλές διακρίσεις και ρατσισμούς

Εκδήλωση 14/3/22Panel Συζήτησης Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Ώρα έναρξης: 16.00 μ.μ.

Η Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας του ΤΕΠΑΚ σε συνεργασία με το EuT+ ∆ιοργανώνει Panel Συζήτησης Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν:

• Ο Πρύτανης του ΤεΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης,

• Η Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας του ΤεΠΑΚ, Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή

Στο panel θα συμμετέχουν:

• Η Πρόεδρος της Βουλής κα. Αννίτα Δημητρίου

• Η πρώην ∆ικαστής του Ανώτατου ∆ικαστηρίου και νύν Επίτροπος Προστασίας των ∆ικαιωμάτων του Παιδιού κα. Δέσπω Μιχαηλίδου-Λιβανίου

• Η Εκτελεστική ∆ιευθύντρια ∆ιεύθυνσης Οικονομικής ∆ιαχείρισης & ∆ραστηριοτήτων Απομόχλευσης της Τράπεζας Κύπρου κα. Ελίζα Λειβαδιώτου.

Το panel θα συντονίζει η Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Παρακολουθήστε την εκδήλωση εδώ: https://youtu.be/cqtnGlWbXHk

Εκδήλωση 18/2/22: Empowering Diversity in Science

Ώρα έναρξης: 11.30 π.μ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση μέσω του ακόλουθου συνδέσμου στο Zoom: https://us02web.zoom.us/j/88066383909?pwd=WFB3STNGNUJMTjU5OURhalJFelhqQT09

Μeeting ID: 880 6638 3909

Πρόσκληση και αναλυτικό πρόγραμμα

Διαδικτυακό σεμινάριο ΤΕΠΑΚ: «Η ενδυνάμωση της διαφορετικότητας»

Σεμινάριο 24/11/21: Μηδενική Ανοχή στη Σεξουαλική Παρενόχληση - Για ένα Πανεπιστήμιο χωρίς σεξουαλική παρενόχληση - Πολιτικές αντιμετώπισης

Επ' ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, που είναι στις 25 Νοεμβρίου, η Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας σας προσκαλεί στο σεμινάριο το οποίο διοργανώνει το Δίκτυο των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων στα ΑΕΙ, στις 24 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 18:00-20:00.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση μέσω του ακόλουθου συνδέσμου στο Zoom:

Passcode: 420150

Πρόσκληση σεμιναρίου 26/2/21: Σεξουαλική παρενόχληση: Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση

Πρόσκληση σεμιναρίου 4/3/21: Σεξουαλική παρενόχληση: Διερεύνηση και Θυματοποίηση

Πρόσκληση σεμιναρίου 12/10/21: Άνδρες και γυναίκες μαζί στην εργασία και την εκπαίδευση. Προωθώντας υγιείς χώρους αλληλεπίδρασης μακριά από φαινόμενα σεξουαλικής παρενόχλησης.

Oμιλήτριες:

• Μαρία Κραμβία Καπαρδής, Καθηγήτρια Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού, και Πρόεδρος της Συγκλητικής Επιτροπής Ισότητας
  • Παντελίτσα Νικολάου, Εγγεγραμμένη Κλινική Ψυχολόγος, Κλινική Συντονίστρια Τομέα Στήριξης και Θεραπείας, Κυπριακός Συνδέσμος Οικογενειακού Προγραμματισμού
  • Γεωργία Φράγκου, Εγγεγραμμένη Κλινική Ψυχολόγος, Λειτουργός Κέντρου Φοιτητικής Ανάπτυξης, ΤΕΠΑΚ

Παρακολουθήστε το σεμινάριο εδώ: https://youtu.be/4DHR3ejIC64

Πρόσκληση σεμιναρίου 20/12/21: Προωθώντας το μητρικό θηλασμό: Η πολιτική του ΤΕΠΑΚ

Ομιλήτριες:

• Δρ. Ουρανία Κολοκοτρώνη, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, παιδίατρος και σύμβουλος μητρικού θηλασμού.
  • Μαρία Παπαδοπούλου Επίκουρη καθηγήτρια (εντ), Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας

Εκδηλώσεις/Επιμορφώσεις

Εκδήλωση 6/2/23: Τιμητική βράβευση προσφοράς σε θέματα Ισότητας

Ώρα έναρξης: 09:00 π.μ.

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση

Εργαστήριο 6/6/22: Αντιμετωπίζοντας τις πολλαπλές διακρίσεις και ρατσισμούς

Ώρα έναρξης: 08:45 π.μ.

Παρουσίαση

Εργαστήριο 7/4/22: Αντιμετωπίζοντας τις πολλαπλές διακρίσεις και ρατσισμούς

Εκδήλωση 14/3/22Panel Συζήτησης Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Ώρα έναρξης: 16.00 μ.μ.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν:

• Ο Πρύτανης του ΤεΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης,

• Η Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας του ΤεΠΑΚ, Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή

Στο panel θα συμμετέχουν:

• Η Πρόεδρος της Βουλής κα. Αννίτα Δημητρίου

Το panel θα συντονίζει η Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Παρακολουθήστε την εκδήλωση εδώ: https://youtu.be/cqtnGlWbXHk

Εκδήλωση 18/2/22: Empowering Diversity in Science

Ώρα έναρξης: 11.30 π.μ.