«TALES OF CYPRUS» A tribute to a bygone era by Constantinos Emmanuelle

Στο πλαίσιο των εορτασμών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, πραγματοποιήθηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 2019, στο αμφιθέατρο 1, του κτηρίου Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, εορταστική εκδήλωση, συνδιοργανωμένη από το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ και τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Αποφοίτων Πανεπιστημίων Αυστραλίας. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, παρουσιάστηκε το βιβλίο “TALES OF CYPRUS: A tribute to a bygone era”, του κυρίου Κωνσταντίνου Εμμανουήλ, ο οποίος μετά από πολύχρονη και εις βάθος έρευνα κατέγραψε ιστορίες και στιγμιότυπα ανθρώπων της Κύπρου, ταξιδεύοντας το ακροατήριο σε μια άλλη εποχή, περασμένη, τότε που (όπως γράφει ο ίδιος) οι οικογενειακοί δεσμοί, η κοινότητα και οι πολιτισμικές πεποιθήσεις ήταν οι σφραγίδες της ύπαρξης των ανθρώπων.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν η διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, Δρ Σαλώμη Παπαδήμα Σοφοκλέους, η οποία επεσήμανε μεταξύ άλλων τη σημαντικότητα της εκμάθησης γλωσσών και την ανάγκη δημιουργίας πολυπολιτισμικής κουλτούρας, και ο κύριος Σάκης Φειδογιάννης, πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Αποφοίτων Πανεπιστημίων Αυστραλίας, ο οποίος επικεντρώθηκε σε θέματα γλώσσας και κουλτούρας, τονίζοντας την αξία της έκδοσης βιβλίων που περιλαμβάνουν το παρελθόν ενός λαού.

Ακολούθησαν οι χαιρετισμοί του Επιτρόπου Προεδρίας Ανθρωπιστικών Θεμάτων και Αποδήμων, κυρίου Φώτη Φωτίου και του κυρίου Sam Beaver, Ύπατου Αρμοστή της Αυστραλίας στην Κύπρο, οι οποίοι αναφέρθηκαν σε θέματα μετανάστευσης, συνύπαρξης λαών και πολιτισμών, εξαίροντας το βιβλίο του κυρίου Εμμανουήλ “TALES OF CYPRUS: A tribute to a bygone era”. Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κύριος Μίλης Σοφοκλέους, Διευθυντής του Παττιχείου Δημοτικού Μουσείου και Ιστορικού Αρχείου Λεμεσού, ο οποίος μίλησε για διαχρονικά θέματα που σχετίζονται με τη γλώσσα, τον πολιτισμό και τη μετανάστευση, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στο παρελθοντικό μεταναστευτικό ρεύμα των Κυπρίων προς την Αυστραλία, εκθέτοντας παράλληλα ιστορικές μαρτυρίες. Ακολούθησε η αντιφώνηση του συγγραφέα του βιβλίου. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε στον εξωτερικό χώρο του αμφιθεάτρου, όπου ο συγγραφέας υπέγραψε το βιβλίο του.

«TALES OF CYPRUS» A tribute to a bygone era by Constantinos Emmanuelle

Μελέτη rECORD: Μην αργείς! Καταγραφή των Ρευματικών και Μυοσκλετικών παθήσεων στην κοινότητα

3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψηφιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς - EuroMed 2019